Leksykon diet

 
12.08.2020.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o dietach arrow Dieta wg Johna Berardi'ego
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Dieta wg Johna Berardi'ego Email
Redaktor: Administrator   
03.12.2007.

Przedstawiona poniżej dieta zaplanowana została dla aktywnych osób, które marzą o ładnej sylwetce. Możesz ją zastosować, aby pozbyć się tłuszczu-jeśli nie ćwiczysz systematycznnie to posiłek przed i po treningu zaplanuj jako posiłki przed i po spacerze.Oczywiście wypijamy minimum 1,5l wody.
Autor tego systemu odżywiania napisał dwie książki i mnóstwo ciekawych artykułów związanych z tym tematem, część z nich spróbujemy, przynajmniej w zarysie  przedstawić w niedalekiej przyszłości.

 

Precision Nutrition - system dietetyczny opracowany przez Dr John Berardi Czym jest Precision Nutrition?
Jest to system dietetyczny , którego zadaniem jest w sposób jak najprostszy bez zbędnego liczenia np. kalorii, IG, zmienić nasze nawyki żywieniowe. Stosowanie tego sposobu odżywiania przebuduje naszą sylwetkę, pomoże spalić tłuszcz.

Należy podkreślić, że stosowanie się do poniższych  zasad spowoduje,  że w dość krótkim czasie zmieni się Twoja sylwetka.  

PAMIĘTAJ!!!

1. Jedz co 2,5-3 godziny - w praktyce będzie to 6 lub 7 posiłków.
2. W każdym posiłku musi być pełnowartościwe białko.
3.Do każdego posiłku dodawaj węglowodany o najniższym indeksie glikomicznym (IG) - to przde wszystkim warzywa i owoce.
4.Przed trenigiem/spacerem jedz posiłki bogate łatwoprzyswajalne białko i mogą byc dodane węglowodany o nieco bogatszym IG.
5. Należy dbać aby węglowodany we wszystkich posiłkach poza posiłkami przed i po treningowym pochodziły z warzyw i owoców o niskim IG. Posiłki około treningowe powinny zawierać węglowodany o wyższym I/G
6.Należy dbać aby posiłek po treningowy zawierał węglowodany proste i łatwo przyswajalne białko w proporcji 2:1
7. Należy pilnować aby 25-35%spożywanych kalorii w diecie pochodziło z tłuszczy z podziałem na : 1/3 z tłuszczy nasyconych (zwierzęcych), 1/3 z tłuszczy jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, avocado), a 1/3 z tłuszczy wielonienasyconych (olej lniany, rybi , orzechy i nasiona itp.)
8. Należy unikać napoi innych ni¿: woda mineralna niegazowana, zielona herbata itp.
9. Należy dbać o to by każdy posiłek za wyjątkiem posiłków około treningowych składał się z naturalnego, nie przetworzonego pożywienia, należy unikać słodzików, konserwantów, polepszaczy itp.
10.Należy spożywać większe ilości wêglowodanów tylko w okolicach treningowych (przed i po treningu) , posiłki te powinny być ubogie w tłuszcz. W innych posiłkach powinna występować przewaga tłuszczy nad węglowodanami pochodzącymi z warzyw i owoców
Zmiana naszego dotychczasowego sposobu odżywiania na ten powyższy zaowocuje poprawą sylwetki oraz  zdrowia w większości przypadków .

Pytania jakie się rodzą to jak może wyglądasz przykładowy jadłospis na takiej diecie i w jaki sposób te wskazówki wprowadzić w ¿ycie ?
Jadłospis jaki tu podaje jest tylko przykładowy, jak wiadomo każdy z nas jest inny i dla każdego dieta ta powinna wygląda inaczej. Jednodniowy jadłospis :

Posiłek 1:
Białka jaj
Sałata
Siemię lniane
Posiłek 2:
Łosoś
Szpinak
Posiłek 3:
Polędwica wołowa
Brokuły
Garść orzechów
Posiłek 4 - przed trenigiem:
Wpc/wpi/wph (białko serwatki) lub albuminy(białko jaj)
Carbo lub banan (białko w stosunku do węglowodanów jak 1:2)
Posiłek5 - po treningowy
To samo jak w posiłku przed treningowym
Posiłek 6:
Pierś z kurczaka
Kasza kuskus/ryż/kasza jęczmienna/płatki
Dowolny owoc
Posiłek 7:
Mintaj
Chleb pełnoziarnisty razowy
Sałatka warzywna

Powyżej mamy zobrazowany przykładowy dzień treningowy na diecie Precision Nutrition, oczywiście nie podałem ilości celowo gdyż są one elementami diety bardzo osobistymi i każdy powinien dobierać je pod kątem własnych potrzeb, możliwości i celi. Jak zauważyliście dieta posiada pewne obwarowania, które należy bezwzględnie przestrzegać. Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do spowolnienia efektów lub ich całkowitemu zanikowi. Nim rozpoczniecie układanie diety kilka moich uwag :

- nigdy w posiłkach nie łączymy węglowodanów w dużych ilościach oraz tłuszczy (tyczy się to głównie tłuszczy nasyconych).

- dodatek warzyw nawet w niewielkich ilościach do każdego posiłku jest ważny, natomiast owoce traktował bym bardziej instrumentalnie i stosował bym je około treningowo.

-źródła pokarmowe należy maksymalnie różnicować ,zawsze dbamy o pełne białko( z mięsa, ryb, jaj, odżywek) oraz jak największą ilość warzyw liściastych o jak najbardziej intensywnym kolorze.

- owoce w umiarkowanej ilości są ok. szczególnie około treningowe z własnego doświadczenia polecam jagody (źródło luteiny).

- kaloryczność diety zmieniamy zarówno im plus jak i im minus stopniowo o 100-200 kcal cały czas obserwując reakcje naszego organizmu, dokonujemy tego przez obserwacje poziomu tłuszczu ustrojowego co 2-3 tyg.

- w przypadku ukierunkowaniu diety na masę i konieczności dodania kalorii, kalorie dodajemy najpierw do :
* posiłku po treningowego (+ 100-200 kcal w postaci węglowodanów)
* posiłku w godzinę po treningu (+ 100-200 kcal w postaci węglowodanów)
* pierwszego posiłku (śniadania) w dni treningowe (+ 100-200 kcal w postaci węglowodanów)
* o ile nadal zachodzi potrzeba zwiększenia ilości kcal w diecie, kalorie dodajemy w postaci tłuszczu, równomiernie rozkładając dodaną ilość pomiędzy wszystkie posiłki z wyjątkiem posiłków około treningowych, które jak wiadomo są wolne od tłuszczu.

-wodę należy spożywać w ilości minimum 2l pamiętając również aby nie przesadza z nadmiernym jej piciem.

 

 

Źródło: Internet 

 

Zmieniony ( 21.02.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>