Leksykon diet

 
14.07.2020.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o dietach arrow Szybka utrata wagi - zagrożenia
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Szybka utrata wagi - zagrożenia Email
Redaktor: Administrator   
25.07.2010.
Utrata wagi powinna poprawić nasze zdrowie i kondycję. Niestety, nie zawsze dieta służy....

Większość osób podejmujących walkę z kilogramami oczekuje szybkich rezultatów, dlatego taką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju „diety cud”. Jednak w życiu nie ma nic za darmo, za szybką utratę wagi płaci się zawsze jakąś cenę.

Lekarze zawsze podkreślają, że najbezpieczniejsze chudnięcie to 0,5 – 1,5 kg tygodniowo. Gubiąc kilogramy w takim tempie nie ryzykujemy utraty zdrowia ani efektu „jo-jo”.Oto 5 najpoważniejszych zagrożeń jakie niesie ze sobą szybka utrata wagi:

1. Kamienie żółciowe

Każda szybka utrata wagi związana jest z zakłóceniami w pracy wielu narządów, bo organizm nie dostaje tego, co dotychczas. Nagłe zmiany w żywieniu najczęściej powodują zwiększenie produkcji cholesterolu, a jednocześnie zmniejsza się ilość soli kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym. Brak tych soli jest jedną z przyczyn tworzenia się kamieni żółciowych – nadmiar cholesterolu po prostu gromadzi się w przewodach i woreczku żółciowym i przybiera postać kamienia. Powoduje to reakcje bólowe wyraźnie odczuwane w okolicach wątroby. Może dojść do zapchania przewodów żółciowych, co często jest powodem zapaleniem trzustki, pęcherzyka żółciowego lub wątroby. U niektórych osób może dojść do konieczności operacji.

2. Odwodnienie

Podczas szybkiego odchudzania bardzo szybko tracimy wodę, należy więc jak najszybciej tę wodę uzupełniać. Jest tu jedna uwaga: nie wolno pić za dużo wody, ponieważ dojść do hipernatremii (nazywanego czasami zatruciem płynowym), jej powodem jest nadmierne rozcieńczenie soli w organizmie (elektrolitów), może takie zbytnie nawodnienie skończyć się tragicznie, gdy woda zatrzyma się w mózgu. Wbrew pozorom hipernatremia jest bardziej zagrażająca życiu niż niewielkie odwodnienie.

Stan odwodnienia poznajemy również po tym, że oddajemy niewielką ilość moczu i ma on ciemne zabarwienie – powinien to być sygnał do uzupełnienia płynów. Pamiętaj też, że kawa i herbata mają właściwości odwadniające.

3. Niedożywienie

Szybka utrata kilogramów wiąże się najczęściej z ograniczeniem produktów żywnościowych albo z wykluczeniem pewnych pokarmów. Wszystkie takie działania prowadzą do tego, że w organizmie zaczyna dość szybko brakować pewnych składników odżywczych. Jeśli dieta trwa długo lub niektóre osoby przedłużają ją wbrew zaleceniom może dojść do poważnych chorób.

4. Utrata tkanki mięśniowej

Szybka utrata masy ciała grozi utratą mięśni. Dotyczy to wielu diet, w których występują poważne niedobory energetyczne – niedobory te powodują, że organizm czerpie z rezerw ciała, ale niestety często są to zapasy pobierane z mięśni, które zanikają a tłuszcz pozostaje.

5. Ryzyko powstania zaburzeń w odżywianiu

Bardzo często rozpoczęcie diety to początek zaburzeń w odżywianiu typu bulimia lub anoreksja. W ostatnich latach pojawiło się równie groźne nowe uzależnienie – pemareksja, czyli uzależnienie od diet. Wszystkie wymienione tu zaburzenia prowadzą w rezultacie do wyniszczenia organizmu z tym, że najniebezpieczniejsza jest tu anoreksja, zaś najwolniej niszczy pemareksja, chociaż od jednego zaburzenia do drugiego droga jest bardzo bliska.

Zmieniony ( 25.07.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>