Leksykon diet

 
12.04.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o dietach arrow Wielu odchudzających się tyje więcej
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Wielu odchudzających się tyje więcej Email
Redaktor: Administrator   
20.03.2008.
Dieta rzadko kiedy prowadzi do długo utrzymującego się spadku wagi, a nawet może szkodzić zdrowiu - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Podczas pierwszego pół roku diety ludzie najczęściej tracą na wadze od 5 do 10 proc. - obliczyli naukowcy amerykańscy.
<input type="submit" value="Wyświetl listę"></input>

Jednocześnie powtórna analiza wyników 31 starszych badań, przeprowadzona przez naukowców z University of California doprowadziła do wniosku, że do dwóch trzecich spośród osób odchudzających się tyło w ciągu pięciu lat więcej, niż wcześniej straciło na wadze.

 

Powtarzające się chudnięcie i tycie wiążą się z chorobami serca i udarem - podkreślają naukowcy publikujący w piśmie "American Psychologist". "Stwierdziliśmy, że większość ludzi nie tylko odzyskiwała dawną wagę, a wręcz ją przekraczała" - podkreśliła kierująca badaniami prof. Traci Mann. Np. w jednym z badań połowa osób odchudzających się w ciągu pięciu lat od końca diety ważyła o ponad 4,99 kg więcej niż przed odchudzaniem.

Jej zdaniem u większości osób diety nie prowadzą do zrównoważonej utraty wagi lub do korzyści zdrowotnych. "Doszliśmy do wniosku, że większość z nich w ogóle nie powinna próbować diety. Ich waga utrzymywałaby się na jednakowym poziomie, a ich ciała nie doświadczyłyby zużycia z powodu chudnięcia i ponownego tycia" - powiedziała. Ekspert zastrzegła, że część badań nad dietami nie jest miarodajna.

Czasami też spadek wagi mierzą same osoby odchudzające się, i nie są to obiektywne pomiary. Zdaniem Mann może to dać wrażenie, że diety wydają się skuteczniejsze niż są faktycznie, ponieważ ludzie, którzy po diecie na nowo przybrali na wadze, mogą mniej chętnie brać udział w kolejnych etapach badań. Zbyt wielu ludzi traktuje odchudzanie jako akcję krótkoterminową - ocenił dyrektor medyczny Weight Concern, dr Ian Campbell. Tymczasem utrzymanie wagi jest wielkim i stałym wyzwaniem.

"To trochę tak, jak choroba serca lub problemy psychiczne. Jeśli przestaniesz brać leki, pogorszy ci się" - powiedział. "Ludzie z nadwagą często nie pracują nad stylem życia, i po utracie na wadze zbyt wielu z nich porzuca aktywny tryb życia i zdrowe nawyki jedzeniowe". Prof. Mann sugeruje, że najlepszy jest umiar w jedzeniu i regularne ćwiczenia. (PAP)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>