Leksykon diet

 
16.01.2019.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o produktach spożywczych arrow Ksylitol tak czy nie?
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Ksylitol tak czy nie? Email
Redaktor: Administrator   
04.02.2008.

Podana tu informacja o słodziku opracowana została na podstawie różnych źródeł. Obecnie badania wykazały, że substancja ta nie do końca jest bezpieczna dla zdrowia, dlatego nie zaleca się spożywania ksylitolu małym dzieciom, matkom karmiącym i kobietom w ciąży. Stąd pytanie  w tytule.
Dopuszczony do spożycia i sprzedaży na podstwie Rozporządzenia nr 805 Ministra Zdrowia

Ksylitol (alkohol cukrowy) jest to cukier pochodzenia naturalnego pozyskiwany najczęściej z  brzozy.
Jest równie słodki jak zwykły cukier, ale zawiera o 40% kalorii mniej. Jeśli optycznie porównamy ksylitol ze zwykłym cukrem praktycznie nie zauważymy różnicy, ale w działaniu to dwa przeciwieństwa. Ksylitol nie fermentuje w przwodzie pokarmowym tak, jakglukoza, fruktoza,sacharoza i laktoza. Podobnie jak cukier może być stosowany do przeróbki w wysokich temperaturach.

Ksylitol wytarza w organiźmie odczyn zasadowy, a więc wskazany jest przy:
*próchnicy zębów i chorobach dziąseł, np. paradontozie
*suchości w ustach (stymuluje wydzielanie śliny)
*zapaleniu ucha środkowego
*przeciwdziała tworzeniu się bakterii gnilnych
*przy infekcjach górnych dróg oddechowych (tj. katar, infekcja gardła, zatok) - działanie antybakteryjne
*Stosowany jako środek zapobiegawczy przeciw bakteryjnemu zakażeniu płuc i oskrzeli u chorych na mukowisdydozę
*Przyjazny przy nadkwasocie żołądka, alergii, astmie
*Likwiduje niemiły zapach z ust 

ZMNIEJSZA APETYT NA SŁODYCZE


Ksylitol, jak możesz przeczytać wyżej, zapobiega próchnicy, ale to nie wszystko - jeśli masz niewielkie ubytki (początki próchnicy) lub jakiekolwiek stany zapalne dziąseł jest duża szansa, że je zlikwidujesz, ale uwaga: Warto, a właściwie należy po każdym posiłku i umyciu zębów przepłukać jamę ustną śliną zmieszaną z ksylitolem.

Ksylitol jest bardzo wskazany w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia - dlatego działa leczniczo również na osoby dotknięte już tym schorzeniem. Przypomnę Ci, że zwykły cukier zabiera z organizmu witaminy z grupy B oraz ważne mikroelementy: wapń, potas i magnez.

Poważnym zagrożeniem w dzisiejszych czasach są pleśnie i drożdżaki, w tym trudna do wyleczenia Candida albicans - ksylitol ogranicza ich rozwój, również jest skuteczny w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori, które, przypomnę Ci o tym, są przyczyną wrzodów żołądka.

Ze względu na  niski indeks glikemiczny (GI 8 - kilkakrotnie niższy niż ma cukier) może być stosowany przez diabetyków - niewielka ilość insuliny wystarczy, by go przetworzyć.

Ksylitol może być także używany w formie areozolu lub kropli (możesz je zrobić samodzielnie: 1 część cukru rozpuścić w 20 częściach soli fizjologicznej, któą kupisz bez recepty). Taki roztwór możesz zastosować do ucha (przy zapaleniu ucha środkowego) - bardzo dobrze leczy to schorzenie u małych dzieci, podobnie korzystnie działa jako krople do nosa.Zmniejsza objawy alergii. 

UWAGA!!!
Nie należy spożywać zbyt dużo ksylitolu - bezpieczna dawka to 3 łyżeczki dziennie (ok. 15 mg-fińscy naukowcy dopuszczają do spożywania 40 g  dziennie). Preparat do diety należy wprowadzać stopniowo, ponieważ nagłe przyjęcie dopuszczalnej ilości słodzika może zakończyć się biegunką - jest to związane z koniecznością przystosowania się układu pokarmowego do wytwarzania odpowiedniej ilości enzymu trawiącego ksylitol.

W zasadzie ta informacja powinna Ci wystarczyć, aby odstawić cukier i zacząć używać ksylitolu, ale również nasuwa się pytaniie: dlaczego nie jest powszechnie używany, a przynajmniej nie jest polecany np. przez lekarzy?
Spróbuję znaleźć odpowiedź na to pytanie - jeden z tropów prowadzi do stwierdzenia, że  ksylitol nie jest obojętny dla zdrowia, że być  szkodzi...

 

 

 

Zmieniony ( 21.02.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Ksylitol nie jest polecany przez lekarzy ponieważ, zmniejszyłaby się ilość pacjentów. Mam bardzo słabe zęby choć bardzo o nie dbam. Mój dentysta dzięki mnie zarobił już na niezły samochód. Nigdy nie powiedział mi (co był tak oczywiste, że aż sama o tym zapomniałam), że moje zęby zżera cukier, którego sporo używałam. Ale za to jak zapytałam o pastę z ksylitolem (ksylitol jest też przeciw próchniczy!) to zrobił oczy i podejrzliwie zapytał: Po co Pani pasta z ksylitolem? he? więc mówię co wiem, a on zaczął mnie wyśmiewać, że to tylko środek słodzący i nie ma sensu tego używać... nic więcej... Nie wierzę mu. Kiedy przerzuciłam się na ksylitol przestało mi śmierdzieć z ust. Wieczorem zjadam pół łyżeczki a rano mam normalny oddech a nie jak bym zębów nie myła z rok...... Pozdrawiam i polecam ksylitol.

Napisał Karolina, dzień 02/12/2014 o 20:08

Ja myślę, że trzeba zrobić wszystko, aby popularyzować ksylitol. Fakt cena jest kosmiczna, no ae z drugiej strony chodzi tu o zdrowie,a to nie ma przecież żadnej ceny. Jeśli więc można coś zrobić, żeby zachować je na dłużej to trzeba się starać!!!

Napisał Karolina Kol, Strona domowa tutaj dzień 08/14/2013 o 14:11

Ksylitol nie jest droższy nawet 10 razy, bo używa się go mniej. Jest to jedyna alternatywa dla sacharozy bo smakuje identycznie. Stewia smakuje jak aspartam, zatem jak ktoś chce w miarę normalnie funkcjonować mając cukrzycę, lub dbając o mniejsze zakwaszenie organizmu wybiera ksylitol i już. Tutaj mają oryginalny z Finlandii po 35 z prgszami za kg. http://pysznezdrowie.pl/51-ksylitol-czysty-1-kg-xylitol.html Ja kupuje dla kilku osób i mamy wysyłkę za free i to kurier za pobraniem! Uczulam na ksylitol z kukurydzy, który jest modyfikowany grzybami (drożdżakami)wywołującymi autyzm! Zaoszczędzicie dwa, trzy złote a zagrożenie jest spore bo to GMO!

Napisał Marcin, dzień 05/16/2013 o 17:32

Jak to 40 razy droższy??? najwyżej 10. Używa się go mniej i się nie choruje. Wystarczy?

Napisał q_h, dzień 10/09/2012 o 02:51

Od dawna zamawiam oryginalny i w konkurencyjnej cenie przez: http://www.ksylitol.com/.

Napisał Agata, dzień 09/30/2012 o 12:02

'dlaczego nie jest powszechnie używany, a przynajmniej nie jest polecany np. przez lekarzy?' - Myślałem, że ze śmiechu spadnę z krzesła czytając ten argument :) Gdybyśmy rezygnowali ze wszystkiego czego nie poleca ogół lekarzy to mielibyśmy medycynę rodem z Średniowiecza :)

Napisał zuz, dzień 04/05/2011 o 19:16

Moim zdaniem lekarze nie polecaja takich substancji, poniewaz ich wiedza ogranicza sie przedewszystkim do lekow. Lekarze nie studiuja dietetyki tylko medycyne, ktora opiera sie glownie na leczeniu symptomatycznym. Wiec raczej nie powinno nas dziwic, ze nie wiedza o istnieniu pewnych substancji. A jesli wiedza to ich nie polecaja poniewaz to wykracza poza ich kompetencje. Wyobrazcie sobie lekarza, ktory przepisuje suplementy np. nie zatwierdzone przez FDA...malo jest ludzi, ktorzy zaryzykowaliby swoja kariere dla fascynacji 'natura';)

Napisał M., dzień 12/16/2010 o 10:39

Badan na temat ksylitolu jest b.duzo. Polecam google scholar dla zainteresowanych. Zamieszczam 2 linki 1. odnosnie fermetacji przez Candida:

1.http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6TG1-3SDK1T2-9&_user=10&_coverDate=08%2F01%2F1997&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1581120249&_rerunOrigin=scholar.google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=3b05b6c727a7a8698b92fc1ae83cad9b&searchtype=a
2. i wplywu na bakterie streptococcus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7607748

Napisał M., dzień 12/16/2010 o 10:29

ksylitolu używam od 6 lat, jestem diabetykiem i dla mnie ksylitol jest wyznacznikiem odrobiny normalności, ściśle muszę przestrzegać niskoglikemicznej diety ale nie da się iść przez życie z samymi wyrzeczeniami.. jeżeli mogę wypić słodką kawę czy zjeść małą porcję sernika na zimno tylko dzięki ksylitolowi to dla mnie, osoby z prawie samymi wyrzeczeniami bardzo ważne, 1 kg ksylitolu kosztuje 40 zł, wystarcza mi na miesiąc, jestem ciekawa czy gdyby państwo policzyli torebki cukru zakupione w miesiącu czy różnica byłaby aż tak wielka??

Napisał Monika, dzień 10/27/2010 o 20:01

http://www.ksylitol.com/

Napisał Hania, dzień 10/15/2010 o 10:37

Nie do końca się zgadzam, że polecają go szarlatani. Lekarze z oczywistych przyczyn nie będą polecać czegoś co teoretycznie nie dokońca zbadane- to raz a dwa to to, że w skandynawii np.:stomatolodzy nie mają czego szukać ... a wyobraźcie sobie zjawisko choćby w przypadku cukrzyków; a trzy wszędzie piszą o zaletach Xylitolu(ale nie ma ideałów-oczywiście oprócz tego, że drogi) :D

Napisał Milka, dzień 10/14/2010 o 02:17

Jest 40 x droższy od cukru i 40 x mniej słodki ! Prawie w ogóle nie jest słodki. Oczywiście piszę o oryginalnym Fińskim. Czy jest faktycznie taki fantastycznie zdrowy, gdyby tak było każdy lekarz polecał by go. A czy tak jest??? Polecają go tylko tzw. szarlatani którzy piszą o antygrzybicznych dietach itp. bzdurach. Uważajcie bo w necie można znaleźć wszystko.

Napisał s, dzień 07/16/2010 o 15:32

jeżeli ma właściwości lecznicze, to nie jest to cukier i jego ceny nie należy do ceny prawdziwego cukru porównywać.
Drogie to są lekarstwa, których większość ludzi z roku na rok musi co raz więcej kupować.
Jeżeli ksylitol byłby faktycznie lekiem, czy wtedy ktoś powiedziałby, że jest drogi, bo droższy od cukru?

Napisał Mariusz, dzień 03/10/2010 o 20:14

ja też myślę, że główna bariera w propagowaniu ksylitolu to cena. Jak na wszystko, na ksylitol tez znajdzie sie sposób. Słyszałam, że jest także produkowany z kukurydzy i chyba nie gorszy, o ile nie produkuja go Chińczycy, a jest tańszy. Moja córkachoruje więc mimo ceny chyba kupię oryginalny, choć cena jak dla mnie straszna.

Napisał natalia, dzień 02/12/2010 o 14:53

Może nie jest polecany dlatego, że jest ok 40 razy droższy od cukru? :)

Napisał Piotrek, dzień 01/29/2010 o 12:40

 1  2  Następna strona >
Strona 1 z 2 ( 16 Komentarze )
©2007 MosCom

 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>