Leksykon diet

 
02.08.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o sposobach na... arrow Cztery zasady zachowania zdrowia
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Cztery zasady zachowania zdrowia Email
Redaktor: Administrator   
07.04.2008.
Cztery proste zasady mogą przedłużyć Twoje życie aż o 14 lat - warto je poznać, są bardzo proste!!!
Ludzie realizujący cztery zasady zachowania zdrowia - nie palić, ćwiczyć, pić umiarkowane ilości alkoholu i codziennie zjadać pięć porcji warzyw i owoców - żyją przeciętnie o 14 lat dłużej niż osoby nie stosujące żadnej z tych zasad - informuje pismo "PLoS Medicine".

Do tej pory naukowcy zgromadzili masę dowodów na związek stylu życia, np. palenia, diety czy aktywności fizycznej, ze zdrowiem i długością życia. Niewiele jest jednak informacji na temat jednoczesnego wpływu tych wszystkich czynników. Niejednorodny jest też często sposób definiowania "zdrowych zachowań", co może powodować błędy w interpretacji wyników i nieporozumienia.

Autorzy najnowszego badania - Kay-Tee Khaw i współpracownicy z University of Cambridge oraz z Medical Research Council - nie koncentrowali się na tym, jak poszczególne z czynników oddziałują na zdrowie. Obliczyli za to wspólny wpływ czterech prostych do zdefiniowania sposobów zachowania.

Badania prowadzono od 1993 do 1997 r. na grupie 20 tys. osób w wieku od 45 do 79 lat, u których nie stwierdzono raka, chorób serca ani krążenia. Wszyscy badani wypełniali kwestionariusz, w którym uzyskiwali wynik od 0 do 4. Po jednym punkcie przyznawano za to, że w okresie prowadzenia badań badany nie palił i nie był nieaktywny fizycznie (na fizyczną nieaktywność składa się praca siedząca i nie podejmowanie żadnej aktywności fizycznej).

Kolejne dwa punkty dawano: za spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu (co zdefiniowano jako 1-14 jednostek alkoholu tygodniowo, przyjmując jako jednostkę odpowiednik około 0,25 l. piwa lub jednej lampki wina) oraz za stężenie witaminy C we krwi występujące u osób zjadających pięć porcji warzyw i owoców dziennie.

Do 2006 r. monitorowano ilość zgonów wśród badanych. Okazało się, że w okresie wynoszącym średnio 11 lat ludzie nie stosujący żadnej z czterech "zdrowych zasad" mieli cztery razy większe ryzyko zgonu niż ci, którzy w kwestionariuszu osiągnęli wynik "4".

Co więcej, badacze obliczyli, że ryzyko zgonu osoby, która osiągnęła wynik "0", jest takie samo, jak ryzyko zgonu kogoś starszego o 14 lat, kto uzyskał "4" punkty (czyli kto angażuje się we wszystkie cztery zdrowe formy zachowania).

Wyniki badania wymagają potwierdzenia na innych populacjach oraz analiz, jak cztery zasady zdrowego stylu życia wpływają naraz na jakość życia. Badanie stanowi część realizowanego w Europie projektu, którego celem jest badanie diety i zdrowia (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, EPIC). ZAN

PAP - Nauka w Polsce 2008-01-12 
Zmieniony ( 07.04.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>