Leksykon diet

 
12.04.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o sposobach na... arrow Zdrowa dieta zapobiega problemom z pamięcią
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Zdrowa dieta zapobiega problemom z pamięcią Email
Redaktor: Administrator   
20.03.2008.
Nie możesz zapamiętać, no to przeczytaj.... Dieta bogata w ryby, kwasy tłuszczowe omega-3, owoce i warzywa zmniejsza ryzyko utraty pamięci i choroby Alzheimera. Niestety spożywanie kwasów tłuszczowych omega-6, powszechnych w naszej współczesnej diecie, może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią - informują naukowcy z Francji na łamach pisma "Neurology".

Badacze z French National Institute for Health and Medical Research analizowali skład diety 8.085 mężczyzn i kobiet powyżej 65 roku życia. Uczestnicy badania podczas rekrutacji do projektu nie mieli żadnych kłopotów z pamięcią. Przez 4 lata trwania badania, 183 uczestników zachorowało na chorobę Alzheimera, a 98 kolejnych na różne inne formy demencji (utraty pamięci).

Wyniki badania wykazały, że ludzie którzy regularnie spożywają oleje bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (między innymi olej lniany, orzechowy), mają ryzyko zachorowania na demencję aż o 60 proc. niższe w porównaniu do ludzi, którzy nie jedzą regularnie kwasów omega-3. Ponadto ci, którzy jedzą owoce i warzywa codziennie, obniżają swoje ryzyko problemów z pamięcią o 30 proc.

Naukowcy zaobserwowali również, że jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 35 proc. a na inne rodzaje demencji o 40 proc. Taka prawidłowość występuje jednak tylko u osób, które nie mają genu zwiększającego prawdopodobieństwo zachorowania na alzheimera, genu ApoE4. Autorzy pracy podkreślają znaczenie swojego odkrycia dla zdrowia publicznego i sugerują, że niezbędne są dalsze badania mechanizmów działania dobroczynnych składników jedzenia. (PAP)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>