Leksykon diet

 
27.11.2020.
 Strona główna arrow Diety arrow Diety gdy masz lat... arrow Dieta młodości
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Dieta młodości Email
Redaktor: Administrator   
05.05.2008.
Dietę młodości poleca się szczególnie kobietom po czterdziestym roku życia. Jest to kuracja odchudzająca, ale ma także działanie regenerujące i odtru­wające organizm.

 

Dieta ta jest szczególnie bo­gata w witaminy C i E, prowitaminę A (beta-karoten), wapń i magnez. Opiera się na nabiale oraz warzywach i owo­cach pod różną postacią (także mro­żonych). Produkty spożywane w ra­mach diety młodości dostarczają or­ganizmowi 1200 kcal dziennie. Stosu­jemy ją od 7 do 21 dni, cykl powtarza­my co dwa miesiące.

Dieta wyklucza przede wszystkim bia­łe pieczywo i tłuszcze zwierzęce. Biały chleb i bułki bezwzględnie należy za­stąpić pieczywem razowym. Ważne jest także znaczne ograniczenie soli, ponieważ powoduje ona nadciśnie­nie (co z kolei zwiększa ryzyko choro­by wieńcowej i zawału serca) i zatrzy­muje wodę w organizmie. Żywieniow­cy zalecają spożywanie około 4-5 g soli dziennie, podczas gdy większość Polaków zjada jej nawet 17 g.

Mięso wieprzowe i wołowe powinno być wyeliminowane z diety odmładza­jącej dlatego, że zawiera dużą ilość na­syconych kwasów tłuszczowych i cho­lesterol, a ich nadmiar w organizmie powoduje choroby serca, nadciśnie­nie i otyłość. Wołowinę i wieprzowinę należy zastąpić takimi rybami, jak ma­krele, śledzie czy sardynka. Zawierają one znaczne ilości lekko strawnego białka, rozpuszczalnych w tłuszczu wi­tamin oraz soli mineralnych.

Dieta wymaga żelaznej dyscypliny (tylko trzy posiłki dziennie) i wyklucza jedzenie jakichkolwiek produk­tów pomiędzy posiłkami.
Jadłospis jest oparty
na stop­niowym zwiększaniu spożywanych kalorii.
Na śniadanie należy jeść głównie produkty mleczne, któ­re są niezwykle wartościowym pożywieniem. Niewiele osób wie, że już pół litra mleka jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na białko. Kolejnymi produkta­mi, które należy uwzględnić w diecie młodości, są twaro­żek i jogurt naturalny. Zawarte w jogurcie żywe kultury bakterii pobudzają do pracy układ odpornościowy i zwięk­szają liczbę białych ciałek krwi. Należy wybierać jogurty naturalne, ponieważ do owocowych dodawany jest cukier w czystej postaci, a także substancje aromatyzujące i barw­niki. Warto sięgać także po kefir i maślankę.
We wchłanianiu przez organizm wapnia pochodzącego z wymienionych produktów pomaga mangan. Przyczynia się on do rozkładu cholesterolu, a w połączeniu z wapniem wpły­wa na stan zębów, odbudowuje tkankę łączną oraz kości, co jest bardzo istotne w profilaktyce osteoporozy. Najwięcej manganu jest w soku z ananasa, orzechach włoskich, szpi­naku, burakach ćwikłowych, kiełkach i nasionach, kaszach oraz w zbożach. Do spożywanego nabiału jak najczęściej dołączajmy owoce. Szczególnie zalecany jest grejpfrut, po­nieważ stanowi bardzo dobre źródło witaminy C i zawiera pektyny, które wpływają na obniżenie poziomu cholestero­lu we krwi. Ponadto ma on umiejętność "spalania" tłuszczu. Do śniadania dobrze jest dodać trzy suszone śliwki i łyżecz­kę płynnego miodu.
Obiad w diecie młodości możemy porównać do drugiego śniadania, spożywanego w normalnej diecie. Na przykład kromkę razowego chleba zjadamy z jajkiem na twardo i pomi­dorem lub sałatą z sosem winegret.
Kolacji nie należy jeść później niż trzy godziny przed snem. Wieczorem możemy przyrządzić potrawkę z piersi kurczaka lub indyczej z dodatkiem pieczarek i śmietany (zalecana 10%) oraz różnych ziół - najle­piej świeżych - a przede wszystkim czosnku.

Dieta pozwoli na długo zachować młodzieńczy wygląd i entuzjazm.
Od niepamiętnych czasów czosnek był stosowany w lecznictwie zioło­wym jako najlepszy środek odmła­dzający i przedłużający życie. Leczy on także choroby serca i nadciśnie­nie.

Najlepsza metoda odmładzania uwzględniająca substancje odżywcze zawarte w czosnku pochodzi z Tybe­tu.

Według receptury odnalezionej w jednym z tamtej szych klasztorów na­leży zetrzeć na miazgę (np. zmikso­wać) 25 dag czosnku i zalać 300 g czy­stego spirytusu. Mieszaninę przelać do butelki, szczelnie zakorkować i schować w ciemnym, chłodnym miej­scu na dziesięć dni. Po tym czasie przecedzić przez gazę i dobrze odci­snąć. Płyn zlać do butelki i znów szczelnie ją zakorkować. Po trzech dniach można rozpocząć kurację. Do 50 g przegotowanego mleka o tempe­raturze pokojowej dodajemy czosn­kowy spirytus (określoną liczbę kro­pel dla każdego z dziesięciu dni).

Miksturę pijemy trzy razy dziennie. Należy zwrócić uwagę, że spirytus zawarty w miksturze neu­tralizuje przykry zapach czosnku. Ku­racja oczyszcza organizm ze zbęd­nych tłuszczów i osadów wapnio­wych, poprawia przemianę materii, wzmacnia ścianki naczyń krwiono­śnych oraz poprawia wzrok. Uwaga! Możemy ją powtórzyć dopiero po pięciu latach!
Zgubne w skutkach podjadanie po­między posiłkami należy zastąpić piciem soków owocowych i warzywnych: marchwiowego, pomidorowego lub grejpfrutowego. Dzięki zawartym w ruch witaminom skó­ra, włosy i paznokcie nabierają zdro­wego wyglądu. Ponadto polepsza się pamięć i uspokajają nerwy. Niesłodzo­ne soki warzywne i owocowe pobudzają organizm do spalania tłuszczów i prze­ciwdziałają powstawaniu wielu poważ­nych chorób.

Od czasu do czasu warto pić napoje zbożowe, pełne wartościowych substancji odżywczych. W walce z nadwagą sprzymierzeńcem jest także ocet jabłkowy, który poprawia metabolizm oraz wygładza i uelastycz­nia skórę. Jest znacznie skuteczniejszy niż niejeden preparat odchudzający. Dobrze jest wypić na czczo 1 szklankę wody z 1 łyżeczką miodu i 2 łyżeczkami octu jabłkowego, który można zrobić samemu.

W diecie należy ograniczyć picie czarnej kawy i herbaty, po­nieważ działają one drażniąco na żołądek i system nerwowy. Kawę kofeinową można zastąpić kawą zbożową, która wytwa­rzana jest ze słodu pszenicznego, jęczmiennego lub żytniego. Dietę młodości mogą stosować wszystkie osoby cieszą­ce się dobrym zdrowiem. Po 21 dniach można zaobserwo­wać wyraźną poprawę samopoczucia. Ponadto wzmacnia się struktura włosa, a paznokcie przestają być łamliwe. Organizm jest odtruty i zregenerowany, co najlepiej od­zwierciedla wspaniały stan cery.

Źródło: Internet 

Zmieniony ( 05.05.2008. )
 
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>