Leksykon diet

 
26.01.2021.
 Strona główna arrow Diety arrow Diety produktowe arrow Dieta ziemniaczana
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Dieta ziemniaczana Email
Redaktor: Administrator   
05.05.2008.
Ziemniak tak powszechny i lubiany może stanowić podstawę diety!!!


Ziemniak, tak często używany w pol­skiej kuchni, został przywieziony do Europy w XVI wieku z Peru. Najpierw odnoszono się do niego niezwykle podejrzliwie, przypisując właściwości trujące i moce szatańskie. Dość szyb­ko jednak przekonano się, że to brzyd­kie warzywo jest nie tyl­ko smaczne, ale i zdro­we. Ziemniak to dobry lek na wszelkie dolegli­wości przewodu pokar­mowego: reguluje tra­wienie, leczy wrzody żo­łądka i dwunastnicy, za­parcia i niestrawność. Ponadto oczyszcza or­ganizm ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz wzmacnia i regeneruje ustrój po przebytych chorobach. Likwiduje także obrzęki spowodowane otyło­ścią, ponieważ sprzyja właściwemu obiegowi wody w organizmie. Jego walory lecznicze wynikają z tego, że ma dużą zawartość skrobi, białka, węglowodanów, potasu, magnezu oraz witamin C, A, PP i B. Wyżej wymie­nione czynniki sprawiają, że ziem­niak może być podstawą diety od­chudzającej, która pozwala stracić dziennie nawet pół kilograma. Wielu ludzi uważa, że warzywo to tuczy. Owszem, ale tylko wtedy, gdy po­lejemy je tłustym, zawie­sistym sosem lub usma­żymy na tłuszczu. Jeśli podczas jego przyrzą­dzania będziemy trzy­mać się kilku podstawo­wych zasad, częste spożywanie ziemniaka po­zwoli schudnąć i od­młodnieć.

Najwięcej cennych składników odżyw­czych znajduje się tuż pod skórką. Warzywo to należy więc obierać bardzo cienko lub gotować i jeść w łupinach. Jest to tym istotniejsze, że wierzchnia warstwa ziemniaka neutralizuje w organizmie wolne rod­niki, które są powodem powstawania wielu chorób cy­wilizacyjnych, w tym nowotworów.

Należy pamiętać, by nie kroić ziemniaków na bardzo małe kawałki, gotowanie bowiem wypłucze z nich skład­niki odżywcze. Straty będą tym większe, im większa powierzchnia obranego ziemniaka zostanie wystawio­na na działanie gorącej wody.
Podczas diety należy unikać smażonych ziemniaków, a jak najczęściej je gotować w mundurkach lub piec. Powinniśmy wykluczyć z jadłospisu bulwy stare, zielone i kiełkujące, ponieważ zawierają one toksyczny alkaloid ­solaminę, która spożyta nawet w małych ilościach może wywołać u osób wrażliwych migrenę, apatię i senność. Frytki ziemniaczane, choć zawierają duże ilości potasu i witaminy C, są bardzo kaloryczne - wchłonięty przez nie tłuszcz stanowi aż jedną trzecią masy. Ponadto podczas smażenia pobierają macane ilości szkodli­wych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego to smaczne danie trzeba wykluczyć z każdej diety odchudzającej.

Dieta ziemniaczana nie tylko pozwala łatwo i bez wielu wyrzeczeń pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także reguluje pracę całego organizmu. Dodaje energii, wzmacnia serce, poprawia pracę układu nerwowego i chroni ustrój przed rozmaitymi infekcjami. Leczy bez­senność, nerwice, depresje i kłopoty a krążeniem. Od­mładza i usuwa zmęczenie.

Podstawową zasadą tej diety jest spożywanie w ciągu dnia nie więcej niż 1 kg ziemniaków. Należy jeść cztery razy dzielenie, a przed posiłkami trzeba dużo pić niega­zowanej wody mineralnej (dziennie przynajmniej 8 szklanek). Po posiłku powinniśmy wypić szklankę kwaśnego mleka, kefiru lub beztłuszczowego jogurtu naturalnego. Kawę i herbatę należy zamienić na herba­ty ziołowe poprawiające trawienie i moczopędne, dzię­ki którym organizm szybciej pozbędzie się trujących substancji powstałych podczas przemiany materii. Efekt odmładzający diety wzmocni maseczka regene­rująca z ziemniaka. Aby ją przygotować, musimy prze­kroić na pół duży ziemniak w łupinie, a następnie ugo­tować go w 1/2 szklanki mleka; po ugotowaniu delikat­nie ściągnąć łupinę i rozgnieść warzywo na papkę, do­dając niewygotowaną resztkę mleka. Maseczkę powin­niśmy nakładać na twarz i szyję, gdy masa jest jeszcze lekko ciepła. Po 20 minutach możemy zmyć ją letnią wodą.

Podczas stosowania diety ziemniaczanej może wystąpić niedobór wapnia, dlatego w jadłospisie muszą znaleźć się przetwory mleczne; diety nie powinni stosować chorzy na cukrzycę, ponieważ ziemniaki powodują wzrost poziomu insuliny i cukru we krwi.

Źródło:Internet 

Zmieniony ( 05.05.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>