Ziemniak tak powszechny i lubiany może stanowić podstawę diety!!!
Ziemniak, tak często używany w polskiej kuchni, został przywieziony do Europy w XVI wieku z Peru. Najpierw odnoszono się do niego niezwykle podejrzliwie, przypisując właściwości trujące i moce szatańskie. Dość szybko jednak przekonano się, że to brzydkie warzywo jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Ziemniak to dobry lek na wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego: reguluje trawienie, leczy wrzody żołądka i dwunastnicy, zaparcia i niestrawność. Ponadto oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz wzmacnia i regeneruje ustrój po przebytych chorobach. Likwiduje także obrzęki spowodowane otyłością, ponieważ sprzyja właściwemu obiegowi wody w organizmie. Jego walory lecznicze wynikają z tego, że ma dużą zawartość skrobi, białka, węglowodanów, potasu, magnezu oraz witamin C, A, PP i B. Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że ziemniak może być podstawą diety odchudzającej, która pozwala stracić dziennie nawet pół kilograma. Wielu ludzi uważa, że warzywo to tuczy. Owszem, ale tylko wtedy, gdy polejemy je tłustym, zawiesistym sosem lub usmażymy na tłuszczu. Jeśli podczas jego przyrządzania będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, częste spożywanie ziemniaka pozwoli schudnąć i odmłodnieć.
Najwięcej cennych składników odżywczych znajduje się tuż pod skórką. Warzywo to należy więc obierać bardzo cienko lub gotować i jeść w łupinach. Jest to tym istotniejsze, że wierzchnia warstwa ziemniaka neutralizuje w organizmie wolne rodniki, które są powodem powstawania wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.
Należy pamiętać, by nie kroić ziemniaków na bardzo małe kawałki, gotowanie bowiem wypłucze z nich składniki odżywcze. Straty będą tym większe, im większa powierzchnia obranego ziemniaka zostanie wystawiona na działanie gorącej wody. Podczas diety należy unikać smażonych ziemniaków, a jak najczęściej je gotować w mundurkach lub piec. Powinniśmy wykluczyć z jadłospisu bulwy stare, zielone i kiełkujące, ponieważ zawierają one toksyczny alkaloid solaminę, która spożyta nawet w małych ilościach może wywołać u osób wrażliwych migrenę, apatię i senność. Frytki ziemniaczane, choć zawierają duże ilości potasu i witaminy C, są bardzo kaloryczne - wchłonięty przez nie tłuszcz stanowi aż jedną trzecią masy. Ponadto podczas smażenia pobierają macane ilości szkodliwych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego to smaczne danie trzeba wykluczyć z każdej diety odchudzającej.
Dieta ziemniaczana nie tylko pozwala łatwo i bez wielu wyrzeczeń pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także reguluje pracę całego organizmu. Dodaje energii, wzmacnia serce, poprawia pracę układu nerwowego i chroni ustrój przed rozmaitymi infekcjami. Leczy bezsenność, nerwice, depresje i kłopoty a krążeniem. Odmładza i usuwa zmęczenie.
Podstawową zasadą tej diety jest spożywanie w ciągu dnia nie więcej niż 1 kg ziemniaków. Należy jeść cztery razy dzielenie, a przed posiłkami trzeba dużo pić niegazowanej wody mineralnej (dziennie przynajmniej 8 szklanek). Po posiłku powinniśmy wypić szklankę kwaśnego mleka, kefiru lub beztłuszczowego jogurtu naturalnego. Kawę i herbatę należy zamienić na herbaty ziołowe poprawiające trawienie i moczopędne, dzięki którym organizm szybciej pozbędzie się trujących substancji powstałych podczas przemiany materii. Efekt odmładzający diety wzmocni maseczka regenerująca z ziemniaka. Aby ją przygotować, musimy przekroić na pół duży ziemniak w łupinie, a następnie ugotować go w 1/2 szklanki mleka; po ugotowaniu delikatnie ściągnąć łupinę i rozgnieść warzywo na papkę, dodając niewygotowaną resztkę mleka. Maseczkę powinniśmy nakładać na twarz i szyję, gdy masa jest jeszcze lekko ciepła. Po 20 minutach możemy zmyć ją letnią wodą.
Podczas stosowania diety ziemniaczanej może wystąpić niedobór wapnia, dlatego w jadłospisie muszą znaleźć się przetwory mleczne; diety nie powinni stosować chorzy na cukrzycę, ponieważ ziemniaki powodują wzrost poziomu insuliny i cukru we krwi. Źródło:Internet |