Leksykon diet

 
27.10.2020.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Dziecko i nastolatek na diecie arrow Grube dziecko
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Grube dziecko Email
Redaktor: Administrator   
02.06.2009.
Nie piszę tu o diecie dla dziecka - o tym będzie w najbliższych dniach, ale o pewnych przyczynach tego, że dzieci stają się ...grubasami

Dzieci, szczególnie małe postrzegane są nieco inaczej niż dorośli – niemowlak grubiutki z rozkosznymi fałdkami to najczęściej duma rodziców. Małe chude dziecko wzbudza lęk oraz pytanie , czy aby wszystko jest w porządku.


W rzeczywistości szczupłe niemowlę rokuje, że będzie szczupłym człowiek w przyszłości i nie należy się martwić, jeśli dziecko jest zdrowe i mieści w granicach normy dla swojego wieku.


Wiele niemowląt gubi na szczęście swoje wałeczki w chwili, gdy zaczyna raczkować i chodzić. Bardzo często rodzice , a jeszcze częściej babcie, wpadają w panikę, bo dziecko odmawia jedzenia i je wyraźnie z mniejszą zachłannością niż wcześniej. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie- czy dziecko w okresie poniemowlęcym również podwaja swoją wagę i wzrost, czy tempo wzrostu spada? Oczywiście, dziecko rośnie zdecydowanie wolniej, a jego wzbogacona dieta ilościowo może nawet się w tym czasie zmniejszyć, jeśli porównać ją do ilości wypijanego wcześniej mleka.


W wielu rodzinach popełniane są błędy prowadzące w prosty sposób do otyłości – po pierwsze niemal każdy płacz dziecka uznawany jest za objaw głodu. Niemowlakom daje się mleko, a starsze dzieci dostają, o zgrozo !, słodycze.


Pocieszanie dzieci jedzeniem to najczęściej popełniany błąd – powoduje to nawyk, który najczęściej owocuje otyłością w wieku szkolnym, a często już w przedszkolu. Początkowo dziecko nie odczuwa dyskomfortu z powodu swojej otyłości, jednak rówieśnicy bardzo szybko zauważają, że ich koleżanka lub kolega są grubsi od nich i w różnych sytuacjach pojawia się pod adresem takiego dziecka określenie gruby, grubas …


Nie zawsze rodzice wiedzą o takich negatywnych przeżyciach dziecka, nie zawsze dziecko mówi o swoich problemach – rodzi się w nim poczucie winy, później pojawiają się kompleksy, a wieku -nastu lat często zaburzenia w odżywianiu w postaci anoreksji lub bulimii.


Problem otyłego dziecka to sprawa całej rodziny – trzeba interweniować jak najszybciej, ale najczęściej pediatrzy bagatelizują sprawę – nawet 10-15% wagi powyżej normy nie budzi ich niepokoju, a to już czas, by interweniować.

 

Rodzice zbyt często zmuszają dzieci do jedzenia – wiele dzieci jest zabawianych w różny sposób, włącza im się bajki do oglądania tylko po to, by wepchnąć (niemal dosłownie) w dziecko jakieś jedzenie..


Rozsądek nakazuje, aby jak najpóźniej dziecko poznało smak słodyczy, ale w większości dzieci otrzymują słodkie jedzenie już w okresie niemowlęcym, co więcej bardzo często słodycze są nagrodą za dobre zachowanie, za sukces...i powstaje błędne koło.


Badania naukowe w całym świecie potwierdzają jedną tezę: im dłużej dziecko jest karmione piersią, tym mniejsze zagrożenie nadwagą. Bardzo często dzieci powielają nawyki żywieniowe swoich rodziców.


W Polsce dzieci najczęściej pozostają pod opieką domową do 3 roku życia i to jest najlepszy czas na wyrobienie pewnych nawyków żywieniowych. Wówczas nawet smak słodyczy nie zdominuje diety dziecka, ono nadal będzie jadło owoce i warzywa, które dostawało do tej pory.


Jeśli mimo rozsądku rodziny dziecko ma za dużo kilogramów nie wolno robić z tego tragedii, ale trzeba tak zbilansować dietę, by dziecko najadało się, ale jednocześnie nie tyło- zazwyczaj w początkowej fazie otyłości nie musi chudnąć, ponieważ rośnie i samo wyhamowanie wzrostu wagi wystarcza.


Należy pamiętać o aktywności ruchowej dziecka, wiadomo, że dziecko przed komputerem czy innym nośnikiem gier to spokój dla rodziców, ale również przyczyna otyłości oraz wielu chorób z nią związanych.


Dziecko otyłe to: cukrzyca, podwyższony cholesterol, zaburzenia pracy serca, - dziecko otyłe wyrasta najczęściej na otyłego dorosłego i jego życie już na starcie jest obciążone. O skutkach w sferze psychicznej napiszę w osobnym tekście.


 


Zmieniony ( 02.06.2009. )
 
następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>