Leksykon diet

 
11.05.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Facet na diecie arrow Ostrożnie z odchudzaniem się po 40-tce
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Ostrożnie z odchudzaniem się po 40-tce Email
Redaktor: Administrator   
20.11.2008.
Mężczyznom w wieku 40- 70 lat zrzucającym wagę grozi w późniejszych latach osteoporoza. Do takiego zaskakującego wniosku doszli norwescy naukowcy z Uniwersytetu w Oslo oraz Państwowego Instytutu Zdrowia.W latach 1970-2001 zespół kierowany przez prof. Haakona E. Meyera objął obserwacją grupę 1476 mężczyzn mieszkańców stołecznego Oslo oraz położonego na północy kraju Tromse.

Na początku badań określono dla każdego z nich tzw. wskaźnik masy ciała - BMI oraz poddano badaniom densytometrycznym, określającym gęstość mineralną kości. Oba te badania powtórzono wobec tej grupy po 30 latach.

Okazało się, że wśród tych, którzy w tym okresie zmniejszyli wagę ciała o 10 lub więcej procent, aż 15,1 proc. zachorowało na osteoporozę.

Natomiast pośród tych, którzy zwiększyli wagę o 10 lub więcej proc. zaledwie tylko 0,6 proc. cierpiało na tę chorobę. Stwierdzono też, że 31 proc. z tych, którzy podczas pierwszych pomiarów BMI znaleźli się w kategorii otyłych a następnie stracili więcej niż 5 proc. wagi dotknęła osteoporoza.

Na chorobę tę zapadło natomiast tylko 4 proc. osób z podgrupy otyłych i to w przypadkach, gdy zwiększyli masę ciała o więcej niż 5 proc.

Prof. Mayer tłumaczy te wyniki tym, że organizm ludzki stopniowo przystosowuje budowę kośća do masy ciała. Natomiast, stosunkowo szybkie zmiany wagi mogą prowadzić do zaburzeń takich naturalnych procesów, a następnie do pojawienia się osteoporozy.

Oczywiście należy równocześnie brać pod uwagę, co podkreśla Mayer, że otyłość jest też niebezpieczna i prowadzi do innych poważnych schorzeń w tym do chorób serca i systemu krążenia.

źródło: Michał Haykowski, PAP

Zmieniony ( 20.11.2008. )
 
następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>