Leksykon diet

 
12.04.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Artykuły o sposobach na... arrow Można opanować apetyt na słodycze!
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Można opanować apetyt na słodycze! Email
Redaktor: Administrator   
19.11.2008.

Dobra wiadomość dla niewolników słodyczy 

Wystarczy 15 minut szybkiego spaceru dziennie, żeby uwolnić się od potrzeby zjedzenia czekolady.
 
Tę dobrą dla wszystkich czekoladoholików zależność odkryli naukowcy z uniwersytetu w Exeter. Spacer zmniejsza też ochotę na tłuste i kaloryczne potrawy.
Naukowcy Anita Oliver i Adrian Taylor z uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii postanowili znaleźć sposób na uzależnienie od czekolady. Nie jest ono wprawdzie tym, czym są prawdziwe uzależnienia, ale każdy, kto musi zjeść każdego dnia batona albo choćby kilka kostek czekolady, rozumie, jak bolesny jest to problem. 

 Miłośnicy czekolady zostali jej pozbawieni na trzy dni. Już na dwie godziny przed eksperymentem powiedziano im, żeby nie wykonywali ćwiczeń fizycznych i nie pili kawy. Uczestnicy eksperymentu byli stawiani w sytuacjach stresowych, oglądali też osoby jedzące czekoladę. Przez cały czas badano ich puls, tempo bicia serca.

Po kilku dniach część badanych wysłano na piętnastominutowy spacer. Mieli chodzić w takim tempie, jakby chcieli złapać autobus, ale nie na tyle szybko, by dostać zadyszki. Druga grupa badanych miała spędzić kwadrans na siedząco. Następnie wszystkim pozwolono wziąć do ręki zapakowaną tabliczkę czekolady, ale nie pozwolono otworzyć i zjeść. W tym czasie naukowcy znowu zmierzyli puls i tempo bicia serca "pacjentów".

Wyniki badania były zaskakujące. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu, którzy chociaż przez chwilę byli aktywni fizycznie, odczuwali znacznie słabszą potrzebę zjedzenia czekolady niż ci, którzy spędzali czas bez ruchu. Wystarczył krótki spacer, żeby opanować pokusę.

W dodatku naukowcy stwierdzili, że podczas dni bez ruchu 97 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn poczuło bardzo silne pragnienie zjedzenia jakiejś potrawy. Co ciekawe, pragnienie to dotyczyło zazwyczaj wysokokalorycznych, niezdrowych produktów i często wynikało z niezdrowego sposobu odżywiania się. Okazało się, że cały mechanizm działa na zasadzie zamkniętego kręgu: ten, kto je niezdrową żywność, mniej się rusza, jego tryb życia przyczynia się do wystąpienia silnych, trudnych do opanowania pragnień zjedzenia czegoś niezdrowego, więc sięga po więcej wysokokalorycznych produktów.

Jedynym sposobem na opanowanie pokusy jest więc zdrowy tryb życia. Brzmi nudno, ale kiedy zdrowe zwyczaje staną się nawykiem, ochota na słodkie i tłuste jedzenie sama odejdzie.

 źródło: onet.eu

 

 

 

 

Zmieniony ( 19.11.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Nieprawda, albo przynajm,niej na mnie nie dziala. Mam do szkoly 40min w jedna strone pieszo. chodze wiec codziennie 80min na 'spacerki' a ochote na slodycze i tak mam i tak.

Napisał iza, dzień 05/06/2011 o 12:31

 1 
Strona 1 z 1 ( 1 Komentarze )
©2007 MosCom

Dodaj swój komentarz do tego artykułu...Można opanować apetyt na słodycze! ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

Imię (wymagane)

E-Mail (wymagane)
Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie - to informacja dla administratora
Strona domowa (opcjonalne)Komentarz [BBcode]

 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>