Leksykon diet

 
12.04.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Inne artykuły arrow Minerały i witaminy - szkodzą
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Minerały i witaminy - szkodzą Email
Redaktor: Administrator   
19.11.2010.

Bez witamin i minerałów organizm człowieka nie byłby w stanie normalnie funkcjonować, a wręcz żyć. Przez tysiąclecia człowiek pobierał potrzebne składniki z pożywienia i organizm jest do tego przygotowany i świetnie uzupełnia niedobory czerpiąc je z dostarczanych pokarmów. Prawie nie grozi w takiej sytuacji przedawkowanie czegokolwiek.

Odkąd dokonano odkrycia czym są minerały i witaminy oraz powiązano niedobór niektórych z nich z różnymi dolegliwościami, następny krok musiał być jeden: produkcja przemysłowa minerałów i witamin, oczywiście nie wszystkie te składniki odkryto od razu, a produkcja niektórych z nich to najnowsza historia farmacji.Jednak nie historia produkcji minerałów i witamin jest tu przedmiotem naszych rozważań, ale to, co się dzieje, gdy organizm dostaje czegoś zbyt dużo. Czerpiąc witaminy i minerały z pożywienia nie ma szans ich przedawkować, łykając tabletki, stosując suplementy diety z witaminami i minerałami łatwo można wtłoczyć do organizmu więcej niż mu jest potrzebne, a organizm nie może się przed tym bronić.WITAMINYWitamina A.

Jej działanie na skórę , paznokcie i włosy jest powszechnie znane. Witamina A jest do kupienia bez recepty. Warto zwrócić również uwagę, że wiele suplementów diety jest wzbogaconych między innymi właśnie tą witaminą.

Dzienna dawka to 2,5 mg. Spożycie powyżej 8 mg w ciągu dnia najczęściej powoduje:

uszkodzenie wątroby

migrenę

-bóle stawów

zaburzenie widzenia

utratę włosów

wady wrodzone u dzieci (to matek, które przedawkowały witaminę podczas ciąży)

 

Beta – karoten:

Potrzebny jest w organizmie w niewielkiej dawce 2,4 mg dziennie. Przekroczenie dawki powoduje żółknięcie skóry.Witamina B1:

Dawka dzienna to 1,6 mg. Przedawkowanie powoduje nudności, uczucie zmęczenia oraz zawroty głowy. Zaburza i osłabia rytm serca. Może powodować niebezpieczną reakcję alergiczną , w tym obrzęk krtani, który może zagrażać życiu.Witamina B3 (niacyna/kwas nikotynowy):

Dzienna dawka to 6,6 mg. Przedawkowanie powoduje zaczerwienienie i świąd skóry, pojawia się niestrawność, niewydolność wątroby, szum w uszach, powoduje zaburzenia w krążeniu,.Witamina B6:

Dzienna dawka 2 mg. Przedawkowanie oznacza spożycie powyżej 1 mg dziennie i wywołuje zanik czucia, drętwienie kończyn, problemy z poruszaniem się.Kwas foliowy (witamina B9):

Dzienna dawka 0,3 mg, w okresie ciąży 0,4 mg. Przedawkowanie oznacza spożycie powyżej 15 mg dziennie. Przedawkowanie powoduje bezsenność, rozdrażnieniem i drgawkami. W czasie ciąży wolno przyjmować kwas foliowy tylko w czasie zaleconym przez lekarza i przez niego określonej dawce.Witamina B12:

Dzienna dawka to 2 µg. Przyjęcie powyżej 2 mg grozi uczuleniem.Witamina C:

Dzienna dawka 60 mg. Przedawkowanie to spożycie powyżej 10 mg grozi biegunką, uczuleniem objawiającym się wysypką, bezsennością i powoduje tworzenie się kamieni żółciowych.Witamina D:

Dzienna dawka to 8 µg. Przedawkowanie to spożycie powyżej 0,5mg dziennie. Objawy przedawkowania to deformacja kości, zakłócenie pracy mięśni (odkłada się w nich wapń), powoduje nudności, zaparcia, brak apetytu, bóle głowy, częstym oddawaniem moczu, a także powoduje opóźnienie umysłowe u dzieci.Witamina E:

Dzienna dawka 12 mg. Przedawkowanie powoduje problemy z układem pokarmowym, bólami głowy, i mięśni. U kobiet ciężarnych dojść może do zaburzeń w rozwoju płodu.Witamina K:

Dzienna to 1 g. Przedawkowanie powoduje zaparcia, wydłuża czas krzepnięcia krwi, nadmierną potliwością, uczuciem gorąca. Noworodki i niemowlęta pojawić się może żółtaczka i uszkodzeniem mózgu.MINERAŁYWapń:

Dzienna dawka to 1g. Przedawkowanie grozi niewydolnością nerek, zatorami oraz kołataniem serca.Magnez:

Dzienna dawka 350 mg. Przedawkowanie powoduje osłabienie mięśni oraz biegunkę.Miedź:

Dzienna dawka to 3 mg. Przedawkowanie powoduje uszkodzenie nerek, wątroby oraz chorobę Wilsona (uszkodzenie mózgu).Jod:

Dzienna dawka 150 mg. Przedawkowanie powoduje nadpobudliwość , duszności i pocenie się. Może pojawić się nadczynność tarczycy – choroba Gravesa- Basedowa, a także specyficzny trądzik jodowy.Fosfor:

Dzienna dawka 800 mg. Bardzo łatwo jest o przedawkowanie, które objawiać się może kamicą nerkową,drgawkami oraz zaburzeniami pracy serca. Fosfor odkłada się w sercu i naczyniach krwionośnych.Żelazo:

Dzienna dawka 18 mg. Przedawkowanie objawia się silnym zmęczeniem, obniżeniem libido, bóle stawów, a także zaburzenia ze strony układu trawiennego, zaburzenia rytmu serca, przyspiesza starzenie się organizmu, co widać po skórze , która przybiera szarobrązowy koloryt.Fluor:

Dawka dzienna 4 mg. Przedawkowanie objawia się biegunką, mdłościami, powoduje odwapnienie kości, niedoczynnością tarczycy, alergią, a także nadmiernym ślinieniem się oraz fluorozą zębów.Selen:

Dzienna dawka 0-100µg. Przedawkowanie powoduje mdłości włącznie z wymiotami, nadciśnienie tętnicze, arteriosklerozę, wypadanie włosów oraz problemy ze skórą i paznokciami.Cynk:

Dzienna dawka 12 µg..Objawy przedawkowania to mdłości, wymioty, bóle głowy, bezsenność, biegunka, drżenie rąk.Potas: Dzienna dawka 4 mg. Przedawkowanie powoduje skurcze mięśni, mrowienie języka, czasami może dojść do zatrzymanie akcji serca.Sód:

Dzienna dawka 3g. Przedawkowanie powoduje nadciśnienie (chociaż brak wyraźnych dowodów), choroby serca i nerek, bóle głowy.Chrom:

Dzienna dawka 200 µg. Przedawkowanie zazwyczaj pojawia się przy długotrwałym kontakcie skóry z kwasami i solami chromu grozi reakcjami alergicznymi skóryKobalt:

Dzienna dawka 8 mg. Przedawkowanie prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych, w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca.Zmieniony ( 19.11.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>