Leksykon diet

 
02.08.2021.
 Strona główna arrow Artykuły arrow Inne artykuły arrow Szeroka talia czy biodra? Co gorsze?
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Szeroka talia czy biodra? Co gorsze? Email
Redaktor: Administrator   
20.03.2008.
Sprawdź , co bardziej zagrażą Twojemu zdrowiu! Badania wskazują, że nie tylko sama otyłość jest obciążeniem dla organizmu, lecz również lokalizacja tkanki tłuszczowej jest bardziej lub mniej niebezpieczna. "Zwykle tkanka tłuszczowa gromadzi się w organizmie w określonych partiach ciała. Jeśli tkanka tłuszczowa odłożyła się głównie na udach i pośladkach mówimy o otyłości typu "gruszka". W otyłości typu brzusznego tłuszcz gromadzi się głównie w środkowej części ciała, mówimy wtedy o typie "jabłka" - wyjaśnia dr Anna Stolarczyk z Centrum Zdrowia Dziecka. - Otyłość pośladkowo-udowa jest bardziej typowa dla kobiet i jest trudniejsza do leczenia."


Do określenia typu otyłości służy wskaźnik WHR (Waist-to- Hip Ratio), który oznacza proporcje obwodu w talii do obwodu w biodrach. Wskaźnik WHR > 1 dla mężczyzn i > 0,85 dla kobiet oznacza otyłość typu "jabłko", natomiast jeśli jest mniejszy od tych wartości - jest to otyłość typu "gruszka".
Otyłość brzuszną rozpoznaje się także, gdy obwód pasa jest większy niż 102 cm u mężczyzny i 88 cm u kobiety.

Naukowcy z Instytutu Kardiologii w Warszawie przeprowadzili badania dotyczące zagrożeń, związanych z otyłością brzuszną.

"W naszych badaniach ocenialiśmy wpływ otyłości brzusznej na występowanie zaburzeń lipidowych, hiperglikemii, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca" - mówi dr Maria Polakowska z Instytutu.

Zespół lekarzy przebadał ponad 1300 osób w wieku 24-78 lat. U ponad 30proc. badanych mężczyzn i 37proc. kobiet rozpoznano otyłość brzuszną.

"Najczęściej stwierdzana chorobą u osób z typem otyłości brzusznej była hipercholesterolemia oraz nadciśnienie tętnicze - mówi dr Walerian Piotrowski z zespołu badawczego - również poziom glukozy był u tych osób istotnie wyższy."

Osoby z otyłością brzuszną mają często podwyższone poziomy cholesterolu frakcji LDL, a obniżone frakcji HDL, wysokie stężenia trójglicerydów i wzmożoną skłonność krwi do krzepnięcia. Wszystko to sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych. Z otyłością brzuszną związane są też podwyższone poziomy cukru we krwi, co w konsekwencji grozi rozwojem cukrzycy typu 2. MWE

PAP - Nauka w Polsce 2007-11-05

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>