Leksykon diet

 
01.03.2021.
 Strona główna arrow Ciekawostki arrow Warto wiedzieć arrow Chcesz schudnąć? Zrób ćwiczenie pisemne!
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Chcesz schudnąć? Zrób ćwiczenie pisemne! Email
Redaktor: Administrator   
30.08.2012.
Warto spróbować, a może to jest sposób?

Osoby, które mają w pamięci najbardziej istotne dla nich wartości życiowe tj. rodzina, przyjaźń czy kreatywność, tracą na wadze więcej niż inni -- tak wynika z badania opublikowanego na łamach pisma "Psychological Science". Wystarczy proste ćwiczenie pisemne. Skorzystasz?

 

 

Studentki, które przez 15 minut opisywały wartość mającą dla nich największe znaczenie w życiu, schudły w ciągu kilku następnych miesięcy średnio 1,5 kg, podczas gdy ich rówieśniczki, które nie wykonywały takiego polecenia przytyły 1,2 kg - wynika z ostatniego badania, które przeprowadziła Christine Logel z Uniwersytetu w Waterloo w kanadyjskiej prowincji Ontario razem z Geoffrey'em L. Cohenem z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii

Przejrzyj się w zwierciadle własnych wartości

"Sposób, w jaki o sobie myślimy może mieć ogromne znaczenie - komentuje Logel. - Mamy potrzebę odczuwania integralności własnej osoby". Jej zdaniem gdy coś zagraża poczuciu, że jesteśmy dobrymi ludźmi, np. kłótnia z przyjacielem czy niepowodzenie na egzaminie, możemy zabezpieczyć swoją integralność, przypominając sobie o istotnych dla nas wartościach, np. to, że bardzo kochamy swoje .dzieci

Prawdopodobnie kobiety, które pierwszego dnia badań pisały o ważnej dla nich wartości życiowej, po przyjściu do domu wieczorem czuły się dobrze ze sobą i nie jadły, żeby poprawić sobie nastrój- przypuszcza badaczka. Być może zadziałało to również następnego dnia, a w ciągu kilku miesięcy przyniosło wymierne efekty - dodaje.

Waga w dół, waga w górę

W najnowszych badaniach wzięło udział 45 studentek, z których blisko 60 proc. miało nadwagę lub było otyłych. Ustalono to na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), który wylicza się, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy BMI wynosi od 25 do 29, natomiast otyłość stwierdza się, gdy wynosi 30 lub więcej.

Każdą z kobiet zważono, a następnie przedstawiono jej listę wartości, które mogą mieć znaczenie w życiu, tj. relacje z rodziną i przyjaciółmi, religia, poglądy polityczne, ale też np. kreatywność czy muzyka. Każda z nich musiała uporządkować tę listę według własnego uznania. Następnie połowa pań przez 15 minut pisała na temat jednej wartości o największym dla każdej z nich znaczeniu. W tym samym czasie pozostałe studentki, tj. grupa kontrolna, pisemnie uzasadniały, dlaczego wybrana wartość z dalszych miejsc osobistej listy może być ważna dla innych ludzi. Uczestniczki badania nie wiedziały, jaki jest cel tego testu.

Po 1 do 4 miesięcy zważono je ponownie. Okazało się, że te, które opisywały wartość najistotniejszą w swoim życiu, schudły średnio ok. 1,5 kg, natomiast panie z grupy kontrolnej przybrały na wadze średnio o 1,2 kg.

 

Skuteczne nie tylko w odchudzaniu?

Autorzy pracy zaznaczają, że na razie jest za wcześnie, by ocenić, czy ta metoda może działać u każdego. Wcześniejsze prace wskazywały, że nawet krótkie myślenie na temat istotnych życiowych wartości może pozytywnie wpływać na ludzi w sytuacji zagrożenia integralności. Cohen wykorzystał tę technikę w grupie uczniów w wielu 12-13 lat z mniejszości narodowych, którzy gorzej radzili sobie w szkole niż ich biali rówieśnicy. Ci, którzy wykonali pisemne ćwiczenie na temat istotnej wartości uzyskali długotrwałą poprawę wyników.

"Moim marzeniem i celem badawczym jest doprowadzenie do tego, by ludzie stosowali tę metodę w celu odniesienia konkretnych korzyści" - przyznaje Logel.

Sprawdź, czy zadziała w twoim przypadku

Na razie badaczka nieustannie nosi przy sobie breloczek przypominający jej o najistotniejszej dla niej życiowej wartości. Jej zdaniem każdy może robić to samo. "Z pewnością nie zaszkodzi, gdy codziennie poświęcimy trochę czasu na myślenie o tym, co dla nas ważne" - podsumowuje. A jeśli zadziała? Tylko się cieszyć!


ŹródłoPAP, marga , za: gazeta.pl

 

 

Zmieniony ( 30.08.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>