Leksykon diet

 
02.08.2021.
 Strona główna arrow Ciekawostki arrow Warto wiedzieć arrow Długość palca serdecznego związana z ryzykiem zwyrodnienia stawów u kobiet
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Długość palca serdecznego związana z ryzykiem zwyrodnienia stawów u kobiet Email
Redaktor: Administrator   
26.03.2008.
Warto przeczytać!!! Stosunek długości palca wskazującego do serdecznego mogą pomóc w przewidywaniu ryzyka zwyrodnienia stawów, zwłaszcza u kobiet - zaobserwowali badacze brytyjscy.

Jak napisali autorzy pracy na łamach pisma "Arthritis and Rheumatism", ryzyko to jest wyższe, gdy palec wskazujący jest wyraźnie krótszy od serdecznego.
Stosunek długości palca wskazującego do palca serdecznego jest cechą różniącą obie płcie. Mężczyźni mają przeważnie znacznie krótszy palec wskazujący, natomiast u kobiet obydwa palce mają porównywalną długość.

Dotychczasowe badania wskazują, że stosunek długości obu palców ma związek z poziomem testosteronu oddziałującego na zarodek w łonie matki. Im krótszy jest palec wskazujący w porównaniu z serdecznym, tym wyższe musiało być stężenie tego hormonu w życiu płodowym dziecka.

Udało się nawet zaobserwować, że w przypadku obu płci cecha ta może świadczyć o zdolnościach sportowych i matematycznych, seksualności oraz o zdolnościach muzycznych.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham zaobserwowali, że stosunek długości drugiego i czwartego palca może też pomóc w określaniu ryzyka zwyrodnienia stawów kolanowego oraz biodrowego.

Badania prowadzono w grupie 2 tys. 49 pacjentów, którzy mieli nasilone objawy zwyrodnienia stawu kolanowego lub biodrowego, do tego stopnia, że rozważano wstawienie im endoprotezy. Grupę kontrolą stanowiło 1.123 pacjentów, którzy nigdy nie cierpieli na choroby stawów, nie mieli ich objawów i u których zdjęcie rentgenowskie wykluczyło te schorzenia. Średnia wieku badanych osób wynosiła 67 lat w grupie pacjentów i 63 lata w grupie kontrolnej.

Wszystkim prześwietlono kolana oraz miednicę. Wykonano też zdjęcia prawej i lewej dłoni w celu ustalenia stosunku długości palca wskazującego do serdecznego. Analiza potwierdziła, że u mężczyzn 2,5 razy częściej palec wskazujący był krótszy od serdecznego.

Okazało się, że taki stosunek długości obu palców był związany z podwyższonym - niemal dwukrotnie - ryzykiem zwyrodnienia stawu kolanowego lub biodrowego. Dotyczyło to zwłaszcza kobiet i nie miało związku z innymi czynnikami ryzyka chorób stawów, jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, urazy stawów czy brak aktywności fizycznej.

"Z naszych badań wynika, że mały stosunek długości palca wskazującego do serdecznego jest jednym z czynników ryzyka zwyrodnienia stawów. Szczególnie u kobiet z męskim wzorcem długości obu palców" - komentują autorzy pracy. Zaznaczają jednocześnie, że mechanizm odpowiedzialny za ten związek nie jest na razie jasny.

Zwyrodnienie kości i stawów (tzw. osteoartroza) dotyczy najczęściej stawu kolanowego, biodrowego, stawów dłoni i kręgosłupa. Jest główną przyczyną zaburzeń czynności stawów i kalectwa w społeczeństwach rozwiniętych. Cierpią na nią przeważnie osoby starsze, głównie kobiety. Do czynników ryzyka tego schorzenia zalicza się m.in. nadwagę.

PAP - Nauka w Polsce

2008-01-09

Zmieniony ( 26.03.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Komentarze

You must javascript enabled to use this form

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat pierwszej pomocy. Na naszej stronie znajdziecie także Państwo poradnik [link=http://www.cpr.net.pl/kurs-online.html]online[/link] a w nim wiele ciekawych informacji na temat Waszego zdrowia

Napisał botten, Strona domowa tutaj dzień 02/07/2010 o 16:45

 1 
Strona 1 z 1 ( 1 Komentarze )
©2007 MosCom

 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>