Leksykon diet

 
01.03.2021.
 Strona główna arrow Ciekawostki arrow Warto wiedzieć arrow Jabłka chronią przed rakiem jelita grubego
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Jabłka chronią przed rakiem jelita grubego Email
Redaktor: Administrator   
11.05.2008.
Tak prosto możesz zapobiec poważnej chorobie!!!

Związki z grupy polifenoli zawarte w dużych ilościach w jabłkach mogą chronić przed rozwojem raka jelita grubego - wskazują wyniki francuskich badań. Informację podaje serwis "EurekAlert".

Jak zaobserwował zespół z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Medycyny w Strasburgu, za terapeutyczne działanie jabłek odpowiadają polifenole nazywane procyjanidynami. Występują one w dużych ilościach w jabłkach, a zwłaszcza w skórce. Można je też znaleźć w czekoladzie i czerwonym winie.

Badania prowadzono na szczurach, którym podawano związek sprzyjający rakowi okrężnicy. Okazało się, że zwierzęta na diecie bogatej w procyjanidyny miały w jelicie grubym o połowę mniej tzw. zmian przednowotworowych, z których później może się rozwinąć rak.

Z kolei badania na komórkach raka jelita grubego hodowanych na szalkach ujawniły, że działanie tych związków polega na pobudzaniu w "chorych" komórkach procesów samobójczej śmierci - apoptozy. Inne grupy polifenoli z jabłek nie wywierały takiego efektu.

Zdaniem prowadzącego badania dr. Francisa Raula, wyniki jego zespołu mogą zostać pewnego dnia wykorzystane do opracowania nowych metod prewencji lub leczenia raka okrężnicy. "Na razie, sugerują one, że jedzenie całych jabłek wraz ze skórką może w pewnym stopniu chronić przed rakiem jelita grubego" - konkluduje badacz.

Zmieniony ( 11.05.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>