Leksykon diet

 
12.04.2021.
 Strona główna arrow Ciekawostki arrow Warto wiedzieć arrow Wielkość talerza może odchudzać
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Wielkość talerza może odchudzać Email
Redaktor: Administrator   
21.03.2008.
Chcesz schudnąć? Spróbuj używać mniejszych naczyń. Naukowo potwierdzono, że korzystanie z mniejszych talerzy i łyżek pomaga ograniczyć ilość zjadanego pokarmu - informuje pismo "American Journal of Preventive Medicine".


Już jakiś czas temu badacze zauważyli, że poddane eksperymentowi nastolatki nalewają aż o 77 proc. mniej soku w wysokie, wąskie szklanki, niż w szklanki o identycznej pojemności, ale niskie i szerokie. Podobnie zachowywali się filadelfijscy barmani.

Pozwala to założyć, że ludzie dostosowują nalewane lub nakładane porcje do wielkości naczynia, jakim dysponują - stwierdził dr Brian Wansink z Cornell University i jego zespół.

Aby to potwierdzić, naukowcy ci przeprowadzili eksperymentalne, "lodowe przyjęcie", z udziałm 85 specjalistów od żywienia, w tym - kadry naukowej i studentów dużej uczelni.

Uczestnikom badania rozdano czarki o różnej wielkości (jedne były dwa razy większe od drugich), i różniące się od siebie wielkością łyżki do nakładania lodów. Lody wszyscy nakładali sobie sami.

Później każdą porcję zważono. Uczestnicy poczęstunku mówili też, ile - ich zdaniem - sobie nałożyli. Porównali też wielkość naczyń z eksperymentu i tych, jakie mają w domu.

Uczestnicy badania, którzy dostali naczynia większe niż zwykle, nieświadomie nakładali sobie niemal o jedną trzecią większe porcje niż osoby jedzące z przesadnie małych naczyń.

Co więcej, niezależnie od wielkości czarki, porcje lodów były większe średnio o 14,5 proc. u tych, którzy korzystali z największych łyżek.

Niemal wszyscy uczestnicy badania zjedli całe porcję. W sumie osoby z dużymi pucharkami i nakładające sobie lody dużą łyżką pochłonęły niemal o 57 proc. więcej lodów niż ci mający małe naczynia.

"To ciekawe, że nawet eksperci od żywienia nie są świadomi tego, że więcej nakładają" - podkreślił Wansink. - "Fakt, że nawet ich zmyliła wielkość naczyń, pomaga udowodnić, jak intensywne i przewrotne może być to złudzenie".

Można więc podejrzewać, że w domowej walce z otyłością warto sięgnąć po mniejsze talerze i łyżki, co ograniczy ilość spożywanego pokarmu - twierdzą prowadzący badanie. I przeciwnie, w przypadku osób niedożywionych "większe salaterki i łyżki mogą zachęcić do zjadania większej ilości pokarmu".ZAN


PAP - Nauka w Polsce 2006-08-21

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>