Leksykon diet

 
16.06.2021.
 Strona główna arrow Diety arrow Znane diety lekarzy arrow Dieta dr Pierre Dukana
   
Strona główna
Diety
Artykuły
Ciekawostki
Forum
Szukaj
Napisz do nas
Konkursy
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
 
 
 

Dieta dr Pierre Dukana Email
Redaktor: Administrator   
29.11.2008.
Najbardziejznana obecnie dieta proteinowa

Chudnie się z powodu braku glukozy w organizmie. Glukoza jest konieczna do pracy mózgu i nie da się jej niczym zastąpić. Przez pierwszą dobę (około 20 godzin) organizm korzysta z glukozy zgromadzonej w wątrobie. Następnie organizm zaczyna tworzyć glukozę z białek (aminokwasów) oraz zmagazynowanego tłuszczu (glicerolu) – proces ten fachowo nazywa się glukoneogenezą – zaangażowane są w to wątroba i nerki.

 

-Protal ( proteiny +naprzemienne, franc. proteines + alternatives) nie jest zwykłą dietą , lecz kompletnym planem utraty masy ciała , nierozerwalną całością , którą w całości przyjmujemy lub odrzucamy . Składa się z czterech następującyh po sobie etapów:Faza ataku
prowadzona za pomoca diety czysto proteinowej pozwala na efektowny start przynoszący niemal tak błyskawiczne rezultaty jak głodówka lub dieta oparta na proteinach w proszku, ale bez ich wad i niebezpieczeństw.


Faza równomiernego rytmu utraty wagi opiera się na naprzemiennej diecie proteinowej, która pozwala szybko dojśc do upragnionej wagi.


Faza utrwalenia
uzyskanej wagi i niedopuszczenia do pojawienia się efektu jojo , szyli szybkiego ponownego przybrania na wadze, to okres w którym należy być szczególnie ostrożnym. Trwa dziesieć dni na każdy utracony kilogram.Faza definitywnej stabilizacji
opiera się na prostej zasadzie , niezbędnej, by zachować uzyskaną wagę: jeden dzień ścisłej diety proteinowek w każdy czwartek do końca zycia. Zalecenie ostre i niepodlegające żadnym negocjacjom, ale wystarczająco skuteczne i precyzyjne, aby można je było zaakceptować na tak długi czas.


Faza ataku

W tym okresie trwającm od jednego do dziesięciu dni możecie żywić się ośmioma kategoriami produktów wymienionych poniżej.
Z tych osmiu kategorii możecie dowolnie wybierać to, na co macie ochotę, beż żadnych ograniczeń i o każdej porze dnia.
Wolno wam również te produkty dowolnie ze sobą łączyć.
Zasada jest zatem prosta i nie podłega dyskusji: wszystko , co jest wymienione na zamieszczonej poniżej liście jest całkowicie dozwolone, a to, czego na niej nie ma , jest zakazne, zapomnijcie o tym na razie , wiedzac, że w niedalekiej przyszłości pokarmy te wróca do waszego jadłospisu.

-chude mięso: cielęcina, konina, wołowina z wyjątkiem antrykotu i rozbratla z koscia, wszystko na gillu lub pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu
-podroby: watroba, cynadry, ozór cielęcy lub wołowy (czubek)
-wszystkie ryby, tłuste, chude, o białej lub niebieskiej skórze, surowe, pieczone, wędzone lub gotowane
-owoce morza (skorupiaki i mięczaki)
-drób oprócz kaczki i bez skóry
-chuda szynka, chude wędliny indyka, kurczaka lub wieprzowe
-jaja
-chude produkty nabiałowe
-póltora litra wody z małą zawartością soli mineralnych
-środki wspomagające : kawa, herbata, herbatki ziołowe, ocet, zioła, przyprawy, korniszony,cytryna (nie jako napój), sól i musztarda (umiarkowanie)

Poza środkami wspomagającymi i ośmioma poprzednio opisanymi kategoriami, nie wolno wam jeść NIC INNEGO.
Produkty, które nie są wymienione na tej liscie, są zabronione w fazie kuracji uderzeniowej.
Skoncentrujcie się na tym, co jest dozwolone i zapomnijcie o reszcie.
Urozmaicajcie wasz jadłospis, jedząc te produkty po kolei lub dowolnie je mieszając, i zawsze pamiętajcie, że możecie bez obaw korzystać ze wszystkich figurujących na liście składników .


Faza równomiernego rytmu(naprzemienna)

tej fazie wprowadza się do diety warzywa i to zarówno surowe, jak i gotowane. Faza ta trwa do chwili uzyskania właściwej wagi - czasami może trwać nawet kilka miesięcy. Spadek wagi nie jest tu tak gwałtowny jak w fazie ataku. Generalnie ta faza powinna przebiegać według schematu 5 dni menu polega na jedzenia produktów z fazy ataku plus warzywa, a następnie przez kolejne 5 dni tylko produkty proteinowe (czyli wszystkie z fazy ataku).Jednak w tej fazie istnieją inne schematy. Na przykład panie w okresie menopauzy, ale bez specjalnych tendencji do tycia mogą drugą fazę stosować w trybie1/1, czyli jeden dzień same proteiny, a w drugim proteiny plus warzywa.


Generalnie tę fazę można przeprowadzić na kilka sposobów:


rytm 5/5 – pięć dni protein z warzywami i pięć dni czystych protein. Przynosi najlepsze rezultaty.
rytm 1/1 – jeden dzień protein z warzywami, na zmianę z dniem bez warzyw. Najbardziej odpowiada osobom z lekką nadwagą lub o słabej woli. Można stosować jako przerwę do rytmu 5/5.
rytm 2/7 – dwa dni w tygodniu czystych protein i pięć dni protein z warzywami
rytm 2/0- dwa dni w tygodniu czystych protein i pięć dni zwyczajnych, bez diety, ale też bez wielkich szaleństw. Doskonały rytm na pozbycie się cellulitu i na miejscową utratę kilogramów oszczędzającą górne partie ciała.

Dla wielu pań ten ostatni rytm będzie najbardziej wskazany, ponieważ większość chciałaby chudnąć w dolnych partiach ciała....

Zabronione są: groch i zielony groszek, bób, fasola, soczewica, karczochy, kukurydza, kartofle i ryż

Można jeść: zieloną fasolkę, pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, pora, selera, kapustę, grzyby, sałatę, koperek, cykorię, bakłażany, cukinie, dynię, paprykę, marchew, buraki, boćwinę.


Nie wolno w tej fazie jeść żadnych owoców!!!

 
 
 
Faza utrwalenia
 
Czas trwania kuracji przejściowej oblicza się zależnie od wielkości utraconej wagi : dziesięć dni nowej diety na każdy utracony kilogram.
Jeśli straciliście 20 kg, trzeba ją stosować przez okres wynoszący 20 razy dzisięc dni, co stanowi dwieście dni, czyli sześć miesięcy i dwadzieścia dni, a 10 kg oznacza sto dni. W ten sposób każdy łatwo obliczy czas dzielący go od ostatecznej stabilizacji.
Podczas fazy utrwalania wagi należy jak najściślej stosować się do diety pozwalającej na spożywanie następujących pokarmów:

-pokarmy proteinowe fazy uderzeniowej
-warzywa kuracji równomiernej
-jedna porcja owoców dziennie, oprócz bananów, winogron i czereśni
-2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie
-40 gramów sera
-2 porcje produktów skrobiowych tygodniowo
-udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej

Jako ukoronowanie kuracji mamy jeszcze:
-dwa odświętne posiłki w tygodniu, obowiązkowo i bezwarunkowo
-jeden dzień ścislej diety proteinowej (kuracja uderzeniowa) w tygodniu –niewymienny i bezdyskusyjny


Faza definitywnej stabilizacji


Przejść do normalnego sposobu odżywiania się podczas sześciu dni w tygodniu, zachowując dobre nawyki nabyte podczas kuracji, i stosować co czwartek lub, jeśli to niemożliwe, w środę lub piątek jeden dzień czystych protein (kuracja uderzeniowa) w sposób regularny, ścisły i przez całe życie.
Spożywać codziennie 3 łyżki stołowe otrąb owsianych.
Zaniedbanie tych dwóch zasad, stanowiących jeden z filarów planu Protal, to gwarancja odzyskania całej utraconej wagi w niedalekiej przyszłości.
Przysłana przez Magdę L. z Gdańska 
Zmieniony ( 01.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Komentarze

You must javascript enabled to use this form

A ja tam wolę dietę zrównoważoną, chudnie człowiek raz dwa i waga siętrzyma latami.

Napisał Agatka, Strona domowa tutaj dzień 08/13/2019 o 14:39

Ja na tej diecie jestem jak struty, bez energii, bez siły do czegokolwiek... Nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Napisał Marek, Strona domowa tutaj dzień 07/10/2019 o 15:45
Napisał Paweł, Strona domowa tutaj dzień 03/08/2019 o 11:54

Świetny artykuł! Dobra dieta to podstawa zdrowego trybu życia!

Napisał kacper, Strona domowa tutaj dzień 04/25/2018 o 19:01

Solidnie napisane! Fajnie sie czyta :)

Napisał pillole, Strona domowa tutaj dzień 04/02/2018 o 18:16

Super artykuł, świetnie wyjaśnia wszystko! dziękuje za share!

Napisał Basia, Strona domowa tutaj dzień 04/02/2018 o 18:13

Nie do końca jestem przekonana czy dieta dukana jest korzystna dla naszego zdrowia. Ok, może i da się na niej schudnąć, natomiast jest spore ryzyko wystąpienia problemów z nerkami, czy po prostu wystąpienie efektu jo-jo. Moim zdaniem najlepsza ze wszystkich jest klasyczna dieta zbilansowana. Bardzo smaczny jadłospis można znaleźć tutaj [dietmap.pl]

Napisał Aneta, dzień 01/26/2015 o 12:11

Mam pytanko jaki tytul ma ta ksiozka i so w tej ksiozce przykladowe plany stosowanai diety np co jesc od 1 fazy do nastepnej ,i co jesc od poniedzialku do piotkunp co na sniadanie obiad kolacje

Napisał sylwia ciesielska, dzień 04/19/2010 o 22:34

blad ...przytylam 20 kg :)

Napisał katarzyna, dzień 04/02/2010 o 00:21

witam,ta dieta jak narazie jest super...co prawda mam faze uderzeniowa dopiero..ale w 2 dni poszlo 2 kg..brawo ja!!!!
jestem z siebie dumna poniewaz przytylam w ciazy 0 kg...i przez 2 lata nic nie zrzucilam.dopiero teraz udalo sie opanowac wage..czekam na upragnione 70 kg

Napisał katarzyna, dzień 04/02/2010 o 00:19

cześć wszystkim czy by mogłam o pomoc poprosić kupiłom ksioszke dukana i niema jak zacząć jeść na śniadanie jak na obiad i na kolacie a tak co mam od 1 zaczoć co mam zrobić w 1 fasie jeść

Napisał kasia, dzień 01/14/2010 o 14:29

to jest dobra dieta jak sie przeszczega to sie chudnie ja zaczynam juz 2 - raz niewiem czy organiz mój przyjmnie bo zrezygnowałam z hormonu zobacze jak teraz będę chudła prosze o sparcie zofia

Napisał zofia, dzień 09/24/2009 o 18:45

witam pomocy po 1- fazie schudłam 3kg a 2 przytyłam 2kg i stoję na wadze byłam na wakacjach i pozwoliłam sobie na słodycze i wrócilam do swojej wagi80kg niewiem jak mam teraz zacząc diete proszę o rade sofi

Napisał sofii, dzień 07/13/2009 o 17:58

dieta jest skuteczna, ale monotonna, w pierszym i drugim tygodniu diety robiło mi się słabo - spadek cukru. W nocy śniły mi się jabłka i kawałek chleba. Potem to opanowałam. Na wagę stawałam tylko pod koniec każdego tygodnia, zaskoczenie bo co tydzień mniej 1 kilogram, teraz schudłam 7 kilogramów i jaoś mniej nie chce zejść. Mazrę o ciasteczku, o czekoladce, o czymś słodkim i mówię sobie NIE!!!!!! To batdzo trudne szczególnie w tym czasioe gdy mam okres i spadek cukru i ubytek krwi potrzebuje czegos słodkiego. Nawet lubie tę dietę, kupuje teraz majonezy light, dzemy light

Napisał Ewa, dzień 04/22/2009 o 10:41

 1 
Strona 1 z 1 ( 14 Komentarze )
©2007 MosCom

 
 
 
Zobacz również:
Tagi

szklanka diety kcal obiad wody soku śniadanie cukru kolacja herbaty chleba jogurtu mleka tłuszczu kromka łyżki diecie warzyw produkty warzywa owoce szklanki sałatka krwi dietę organizm dziennie jeść oleju dnia

 
 polityka prywatności | Sale weselne

>